Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

UWAGA

Utworzono dnia 16.09.2020
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie ponownie zaprasza do wzięcia udziału w otwartym konkursie na projekt kulturalny „ Desant Kultury”.
Na pomysły czekamy do 30 września 2020 Zgłoszenia: sekretariat@mok.olsztyn.pl lub na adres: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, 10-538 Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 3.
Regulamin i karta zgłoszeniowa na https://www.mok.olsztyn.pl/projekty/desant-kultury
 
czytaj dalej na temat: UWAGA

FOLKLOR WARMII, FOLKLOR MAZUR – PODOBNE, ALE RÓŻNE

Utworzono dnia 15.09.2020

Jak to było, gdy „przyjechali Mazurzy na Warmię”? 12 września w Gminnym Ośrodku Kultury    w Dywitach odbyło się podsumowanie kursu: FOLKLOR WARMII, FOLKLOR MAZUR – PODOBNE, ALE RÓŻNE, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury             w ramach programu „EtnoPolska 2020”. Organizatorem szkolenia było Stowarzyszenie Kulturalne „Grajta Grace”.

Głównym celem projektu było pogłębienie wiedzy na temat różnorodności elementów folkloru regionu Warmii i regionu Mazur. Podczas zajęć taneczno-wokalnych uczono się pieśni i tańców pochodzących z obu regionów, a dzięki prelekcjom uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jakie są różnice między gwarą warmińską, a gadką mazurską, odświętnymi ubiorami dawnych mieszkańców Warmii i Mazur, a także praktykowanymi obrzędami obu regionów.

Podczas uroczystego podsumowania kursanci mogli zaprezentować zdobyte umiejętności przed publicznością w towarzystwie Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno, a wszystkim przygrywała Warnijsko Kapela.

Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w warsztatach organizatorom –Teresie i Dominikowi Sidorom, choreograf – Annie Sarnowskiej i akompaniatorowi – Wojciechowi Delidze. Wspólnie spędzone godziny były pełne ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Mamy nadzieję, że od teraz regionalny folklor na stałe zagości w Białej Piskiej, a my spotkamy się na jeszcze niejednej scenie!

 

czytaj dalej na temat: FOLKLOR WARMII, FOLKLOR MAZUR – PODOBNE, ALE RÓŻNE

Zapraszamy

Utworzono dnia 15.09.2020

Salsation

Utworzono dnia 11.09.2020

DOŻYNKI 2020

Utworzono dnia 08.09.2020

         Najważniejsze rolnicze święto w roku już za nami. Dożynki Gminne 2020 w Białej Piskiej były szczególnym wydarzeniem. Między innymi, dlatego, że mając na uwadze zalecenia reżimu sanitarnego zorganizowaliśmy, aż trzy wydarzenia w jednym! W Parku Miejskim w Białej Piskiej 6 września odbyły się po sąsiedzku: Jarmark Sołectw, Dożynki Gminne i Jarmark Kół Gospodyń Wiejskich. Goście dopisali w każdym z sektorów.

         Świętowanie rozpoczęliśmy piękną mszą dożynkową, którą odprawił ks. dziekan Piotr Butrymowicz w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej, za co bardzo dziękujemy. Modlitwa wiernych odczytana przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Drygalanki oraz dary niesione przez rolników podkreśliły wyjątkowy charakter mszy.

         Po powitaniu zaproszonych gości Koła Gospodyń Wiejskich z Lisek i Drygał zainscenizowały tradycyjny Mazurski Obrzęd Plonu i wręczyły równiankę – symbol zakończonych żniw starostom dożynek, którymi byli Państwo Emilia i Gabriel Zarzeccy. Dla nikogo z przybyłych nie zabrakło chleba wypieczonego z tegorocznych plonów, który poświęcił ks. dziekan, a z mieszkańcami podzielili się nim Burmistrz Miasta i Gminy Biała Piska Beata Sokołowska oraz zastępca burmistrz Grzegorz Pałdyna.

            Muzyczną ucztę rozpoczęły prezentacje artystyczne zespołów folkowych i kół gospodyń wiejskich, wystąpiły między innymi: Folkbabeczki, Orzyszanki, Drygalanki i Liskowianki oraz seniorski zespół Wesoła Gromadka. Dzięki nim mogliśmy podziwiać kulturę ludową, która, na co dzień należy do tych niedocenianych. Znana wszystkim doskonale Klika utwierdziła nas w przekonaniu, że w Białej Piskiej są już muzyczną legendą, a występ Zespołu Pieśni i Tańca Ełk, pod wdzięcznym tytułem Cafe Retro zauroczył wszystkich i pozwolił cofnąć się w czasie o sto lat.

         Koncerty przeplatały się z rozstrzygnięciami dożynkowych konkursów, które, jak co roku wywoływały najwięcej emocji wśród nerwowo wyczekujących uczestników. Komisje miały nie lada wyzwanie, ponieważ mieszkańcy postawili na jakość wykonania i pomysłowość swoich projektów. W konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy komisja przyznała I miejsce sołectwu Nowe Drygały, natomiast pozostali otrzymali wyróżnienia. Wszystkie wieńce były prawdziwymi dziełami sztuki. Natomiast w konkursie na Najpiękniejsze Stoisko Sołeckie komisja w na podium umieściła: I miejsce – Kożuchy, II miejsce – Nitki, III miejsce – Szkody. Pozostałe stoiska otrzymały wyróżnienia i  nagrody w postaci czeków i bonów podarunkowych. Przy każdym stoisku widać było ogrom pracy jaki włożono w jego przygotowanie, a pomysły na dekoracje zaskakiwały jurorów na każdym kroku. Sponsorami nagród byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białej Piskiej, Gabinet weterynaryjny SIMENTAL Łukasz Sobiech, Maszyny Rolnicze Arkadiusz Dęby, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Oddział terenowy w Giżycku. Wielki ukłon i podziękowania kierujemy w stronę fundatorów nagród.

         Podczas Dożynek Gminnych miało również miejsce podsumowanie konkursu Aktywne sołectwo w gminie Biała Piska ogłoszonego przez burmistrza Białej Piskiej. Sołectwa na zadania związane z porządkowaniem terenu i wprowadzeniem innowacyjnych pomysłów integracji mieszkańców miały aż sześć miesięcy. Nagrody ufundowane przez Gminę Biała Piska otrzymali: I miejsce – Rakowo Małe, II miejsce – Komorowo, III miejsce – Giętkie i Kruszewo, wyróżnienia: Rogale Wielkie, Skarżyn, Nowe Drygały, Radysy, Szkody. Zwycięzcom wszystkich konkursów serdecznie gratulujemy!

         Wieczorem na scenie wystąpili: rock’owy zespół Żuki z Bydgoszczy, lokalni wokaliści, uwielbiani przez publiczność zespół Magnat oraz Majkel, a gwiazdą wieczoru, która rozgrzała scenę do czerwoności była grupa B-QLL. Bisom nie było końca, a publiczność nawet na chwilę nie przestawała śpiewać ze swoimi ulubieńcami.

         Tegoroczne Dożynki Gminne nie odbyłyby się bez pracy wielu rąk. Mamy nadzieję, że pozostaną niezapomniane. Już odliczamy do kolejnych!

czytaj dalej na temat: DOŻYNKI 2020

Zapraszamy

Utworzono dnia 01.09.2020

UWAGA

Utworzono dnia 31.08.2020

Zapraszamy

Utworzono dnia 21.08.2020

We wtorek 1 września 2020 roku, oddajmy hołd Tym, dzięki którym dziś możemy żyć             w suwerennym i niepodległym kraju.
Wszak to Oni 1 września 1939 r. rozpoczęli wielką batalię o naszą wolność...

czytaj dalej na temat: Zapraszamy

Kalendarz

Grudzień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Zegar

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 23

W poprzednim tygodniu: 182

W tym miesiącu: 2

W poprzednim miesiącu: 884

Wszystkich: 19306