Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kapela Podwórkowa ,, Klika"

Czcionka:

 Kapela Podwórkowa ,,Klika” z Białej Piskiej powstała 29 lipca 2007r. Ojcem i  menadżerem kapeli jest Marian Waszkiewicz.

Różne były losy grupy, ale zaangażowanie muzykujących członków, chęć grania i rozpowszechniania  uroków naszego grodu i gminy Biała Piska a także  powiatu piskiego, piękna Mazur trwa i będzie trwało nadal.

        Kapela nasza koncertowała na festiwalach ogólnopolskich kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim i w Grajewie (3 krotnie) w Telewizji Trwam,  zdobywając wyróżnienia i wyrazy uznania. Często słychać naszą kapelę na falach eteru Radia Olsztyn i powtarzających się edycjach w Telewizji Trwam.

        Nie zabrakło  nas podczas kolędowania w kościołach w Białej Piskiej oraz w Piszu. Wielokrotnie umijaliśmy swą grą,  emerytom na ich spotkaniach a także na spotkaniach opłatkowych w Białej Piskiej i Drygałach. Tradycyjnie podczas dożynek gminnych w Białej Piskiej, Ełku , Budrach, Kruklankach, Drygałach, Orzyszu prowadzimy Korowód Dożynkowy oraz bierzemy udział w obrzędzie dożynkowym  w przygotowanym specjalnie programie.

        Podczas przeglądu zespołów folklorystycznych i piosenki biesiadnej w Orzyszu trzykrotnie zajmowaliśmy pierwsze miejsce. Kilkakrotnie występowaliśmy gościnnie na Jarmarku Brunona w Giżycku biorąc udział w przeglądzie kapel i zespołów śpiewaczych,  zajmując drugie i trzecie miejsce.

        Kapela nasza znana jest w Piszu, Orzyszu, Kolnie, Giżycku, Ełku, Sejnach, w powiecie węgorzewskim, w Grajewie oraz w innych miejscowościach.

        W repertuarze naszej kapeli znajdują się utwory z folkloru  miejsko-podwórkowego, folkloru wiejskiego, piosenki biesiadne, weselne, wojskowe oraz patriotyczne i sakralne (religijne). Grupa posiada wiele utworów własnej kompozycji, tekściarzem kapeli ,,Klika” jest jej menadżer Marian Waszkiewicz. Muzykę opracowywał Edward Dobrzycki.

        Piosenka ,,W naszym Grodziu” została podczas obchodów 290 rocznicy nadania praw miejskich Białej Piskiej na uroczystej sesji przyjęta przez aklamację i zaakceptowana jako hymn Białej Piskiej. Hymn ten jest śpiewany na każdej uroczystości.

        W lipcu 2012 r. kapela obchodziła 5-lecie istnienia. W uroczystościach urodzinowych naszej kapeli wzięły udział zaprzyjaźnione  nam kapele: Kapela Podwórkowa ,,Paka” z Grajewai Sejneńska Kapela ,,Kresowa” z Sejn.

Aktualny skład kapeli:

    Marian Waszkiewicz -menadżer, tekściarz
    Jan Borzymowski -akordeon
    Józef Chaberek –saksofon
    Lucyna ,,Lucek” Zyskowska –wokal
    Leszek Sienniecki – bango, gitara, wokal
    Andrzej Ruszczyk – gitara basowa, wokal
     Jan Turkowski –  bęben, taktowiec, tara, łyżki, tamburyn, skrzypce diabelskie

Oprac. Marian Waszkiewicz

KLIKA

Utworzono dnia 05.05.2020, 09:43

Kalendarz

Lipiec 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Zegar