Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DOŻYNKI 2020

Utworzono dnia 08.09.2020

DOŻYNKI GMINNE 2020

Utworzono dnia 08.09.2020, 15:21

Najważniejsze rolnicze święto w roku już za nami. Dożynki Gminne 2020 w Białej Piskiej były szczególnym wydarzeniem. Między innymi, dlatego, że mając na uwadze zalecenia reżimu sanitarnego zorganizowaliśmy, aż trzy wydarzenia w jednym! W Parku Miejskim w Białej Piskiej 6 września odbyły się po sąsiedzku: Jarmark Sołectw, Dożynki Gminne i Jarmark Kół Gospodyń Wiejskich. Goście dopisali w każdym z sektorów.

            Świętowanie rozpoczęliśmy piękną mszą dożynkową, którą odprawił ks. dziekan Piotr Butrymowicz w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej, za co bardzo dziękujemy. Modlitwa wiernych odczytana przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Drygalanki oraz dary niesione przez rolników podkreśliły wyjątkowy charakter mszy.

            Po powitaniu zaproszonych gości Koła Gospodyń Wiejskich z Lisek i Drygał zainscenizowały tradycyjny Mazurski Obrzęd Plonu i wręczyły równiankę – symbol zakończonych żniw starostom dożynek, którymi byli Państwo Emilia i Gabriel Zarzeccy. Dla nikogo z przybyłych nie zabrakło chleba wypieczonego z tegorocznych plonów, który poświęcił ks. dziekan Piotr Butrymowicz – proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej, a z mieszkańcami podzielili się nim Burmistrz Miasta i Gminy Biała Piska Beata Sokołowska oraz zastępca burmistrz Grzegorz Pałdyna.

            Muzyczną ucztę rozpoczęły prezentacje artystyczne zespołów folkowych i kół gospodyń wiejskich, wystąpiły między innymi: Folkbabeczki, Orzyszanki, Drygalanki i Liskowianki. Dzięki nim mogliśmy podziwiać kulturę ludową, która, na co dzień należy do tych niedocenianych. Znana wszystkim doskonale Klika utwierdziła nas w przekonaniu, że w Białej Piskiej są już muzyczną legendą, a występ Zespołu Pieśni i Tańca Ełk, pod wdzięcznym tytułem Cafe Retro zauroczył wszystkich i pozwolił cofnąć się w czasie o sto lat.

Koncerty przeplatały się z rozstrzygnięciami dożynkowych konkursów, które, jak co roku wywoływały najwięcej emocji wśród nerwowo wyczekujących uczestników. Komisje miały nie lada wyzwanie, ponieważ mieszkańcy postawili na jakość wykonania i pomysłowość swoich projektów. W konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy komisja przyznała I miejsce sołectwu Nowe Drygały, natomiast pozostali otrzymali wyróżnienia. Wszystkie wieńce były prawdziwymi dziełami sztuki. Natomiast w konkursie na Najpiękniejsze Stoisko Sołeckie komisja w na podium umieściła: I miejsce – Kożuchy, II miejsce – Nitki, III miejsce – Szkody. Pozostałe stoiska otrzymały wyróżnienia i  nagrody w postaci czeków i bonów podarunkowych. Przy każdym stoisku widać było ogrom pracy jaki włożono w jego przygotowanie, a pomysły na dekoracje zaskakiwały jurorów na każdym kroku. Sponsorami nagród byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białej Piskiej, Gabinet weterynaryjny SIMENTAL Łukasz Sobiech, Maszyny Rolnicze Arkadiusz Dęby, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Oddział terenowy w Giżycku. Wielki ukłon i podziękowania kierujemy w stronę fundatorów nagród.

Podczas Dożynek Gminnych miało również miejsce podsumowanie konkursu Aktywne sołectwo w gminie Biała Piska ogłoszonego przez burmistrza Białej Piskiej. Sołectwa na zadania związane z porządkowaniem terenu i wprowadzeniem innowacyjnych pomysłów integracji mieszkańców miały aż sześć miesięcy. Nagrody ufundowane przez Gminę Biała Piska otrzymali: I miejsce – Rakowo Małe, II miejsce – Komorowo, III miejsce – Giętkie i Kruszewo, wyróżnienia: Rogale Wielkie, Skarżyn, Nowe Drygały, Radysy, Szkody. Zwycięzcom wszystkich konkursów serdecznie gratulujemy!

Wieczorem na scenie wystąpili: rock’owy zespół Żuki z Bydgoszczy, lokalni wokaliści, uwielbiani przez publiczność zespół Magnat oraz Majkel, a gwiazdą wieczoru, która rozgrzała scenę do czerwoności była grupa B-QLL. Bisom nie było końca, a publiczność nawet na chwilę nie przestawała śpiewać ze swoimi ulubieńcami.

Tegoroczne Dożynki Gminne nie odbyłyby się bez pracy wielu rąk. Mamy nadzieję, że pozostaną niezapomniane. Już odliczamy do kolejnych!

Kalendarz

Wrzesień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Zegar

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 23

W poprzednim tygodniu: 123

W tym miesiącu: 776

W poprzednim miesiącu: 578

Wszystkich: 17909